Czy leasing używanych samochodów się opłaca?

Leasing aut używanych. Czy jest możliwy? Czy się opłaca? Dlaczego warto? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych udzielają nasi eksperci. Sprawdź!

Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się o korzyściach płynących z leasingu. Mała ilość formalności, możliwość wykupu, a do tego niskie lub nawet zerowe wydatki — czyż nie brzmi to zachęcająco? Wiele osób z pewnych względów wolałoby jednak wziąć w leasing auta z rynku wtórnego, a nie nowe egzemplarze. Czy taka możliwość w ogóle istnieje? Jeśli tak, jak z niej skorzystać? Eksperci Otomoto Klik odpowiadają!

Czy leasing samochodu używanego jest w ogóle możliwy?

Jak najbardziej! Polskie prawo nie podaje żadnego powodu, dla którego leasing nowego auta miałby być jedyną możliwą opcją. Samochody używane coraz częściej oferują wysoką jakość i doskonały stan techniczny. Dlaczego przedsiębiorcy nie mieliby skorzystać z takiej możliwości?

Oczywiście leasing samochodów używanych wymaga od leasingodawcy starannej selekcji. Firmom oferującym leasing zależy na bezproblemowych współpracach, dlatego starają się one dostarczać swoim klientom auta w możliwie najlepszej dyspozycji. Najczęściej są to samochody w wieku do 4 lat, choć zdarzają się starsze egzemplarze - 5-, a nawet 6-letnie. Z reguły im starsze jest używane auto, tym krótsza umowa leasingowa. Firmy leasingowe posiadają jednak różne oferty. Wybierz tę, która najlepiej adresuje Twoje indywidualne wymagania i potrzeby.

Czy leasing używanego auta się opłaca?

Nazwijmy rzecz po imieniu: otrzymujesz używane, młode auto w doskonałym stanie technicznym wraz z gwarancją wsparcia leasingodawcy w przypadku usterek. Poza tym możesz liczyć na znacznie niższe raty leasingu niż dla nowego pojazdu. Nie da się ukryć, że to układ typu „win-win”. Każdemu się on opłaca, więc każdy wygrywa. Logiką tą można posługiwać się zresztą nie tylko w przypadku leasingu. Wiele osób kupuje używane, ale wciąż młode auta, szukając oszczędności. Każdy samochód traci bowiem na wartości już w momencie opuszczenia salonu producenta. Przez pierwsze 3 lata użytkowania cena pojazdu może spaść nawet o 50%! Nic więc dziwnego, że leasing samochodu używanego opłaca się, a z możliwości tej korzysta coraz więcej osób.

Na co zwrócić uwagę wybierając leasing auta używanego?

Z pewnością chciałbyś, aby Twoja współpraca z leasingodawcą przebiegała przyjemnie i bez zakłóceń. Aby to było możliwe, warto poprzedzić swój podpis na umowie solidnym researchem. Na co zwrócić więc uwagę, wybierając dostawcę leasingu aut używanych?

Najważniejsze to zaufana firma leasingowa. Nie warto zaprzątać sobie głowy ofertami niesprawdzonych, pozbawionych realnych opinii podmiotów. Takie wyjście może być kuszące, chociażby z powodu niskich cen lub pozornie korzystnych warunków. We współpracach tego typu wiele może jednak pójść nie tak. Wystarczy jeden zapis w umowie na Twoją szkodę, którego nie dostrzeżesz w porę, a pojawią się problemy. Pamiętając o tym, nawiąż współpracę z renomowaną firmą leasingową.

Dobór zaufanego partnera to jednak znacznie więcej niż bezpieczeństwo umowy leasingowej. W grę wchodzi także stan techniczny auta. Firma leasingowa posiadająca niskie standardy teoretycznie mogłaby oferować swoim klientom auta pozornie sprawne, lecz mocno wyeksploatowane. W końcu nie wiesz przecież, w czyich rękach był wcześniej dany samochód i czy usterki były rozwiązywane na bieżąco. A czy możesz się dowiedzieć? Korzystając z usług zaufanych dostawców leasingu, tak! Przede wszystkim renomowany leasingodawca będzie w stanie przedstawić Ci źródło i historię samochodu. Poza tym udowodni, że auto przeszło szczegółową kontrolę przed dopuszczeniem go do użytkowania. W Otomoto Klik jesteśmy gorącymi zwolennikami tak wysokich standardów i oczywiście sami ich przestrzegamy w naszej pracy.

Jednocześnie należy pamiętać, że wyróżnia się dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Podział może być ci znany z rynku samochodów nowych, lecz obowiązuje także w przypadku aut używanych. Jeśli wybierzesz leasing operacyjny, nie będziesz mógł wpisać auta do ewidencji środków trwałych, ani dokonywać odpisów amortyzacyjnych. W tym scenariuszu do kosztów uzyskania przychodów da się zaliczyć jedynie opłaty wstępne i raty leasingowe. Zupełnie inaczej działa leasing finansowy. Wybierając tę metodę finansowania, to Ty jako leasingobiorca staniesz się formalnym właścicielem przedmiotu leasingu do celów podatkowych. To korzystający wprowadza więc auto do ewidencji środków trwałych i wybiera metodę amortyzacji.

Leasing aut używanych a inne formy finansowania

Czy istnieje jakaś atrakcyjna alternatywa dla leasingu samochodu używanego? Zdecydowana większość przedsiębiorców nie ma do dyspozycji innej metody finansowania, która pociągałaby za sobą tyle korzyści. Każdy przypadek jest jednak inny, a my nie wiemy, która metoda sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Z tego powodu wymieniamy poniżej kilka alternatywnych opcji finansowania.

Gotówka. Wiele osób ceni sobie to rozwiązanie ze względu na jego prostotę. Płacisz i masz — brak tu zbędnych kruczków. Należy jednak wspomnieć, że zamrażanie swojego kapitału w ten sposób na ogół nie jest przejawem przedsiębiorczości. Oczywiście, jeśli jesteś na tyle majętny, że nie musisz weryfikować swoich decyzji zakupowych, nie będzie to miało to dla Ciebie żadnego znaczenia. Jeśli jednak szukasz oszczędności, leasing samochodu używanego pozwoli Ci oszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Kredyt. Obecne oferty kredytów są znacznie korzystniejsze i bardziej elastyczne niż jeszcze kilka lat temu. Często możliwe jest uzyskanie długiego okresu spłaty, zawieszenie obowiązku spłaty, a nawet sprzedanie niespłaconego samochodu. W przypadku kredytu w grę wchodzą jednak liczne formalności oraz wysokie odsetki.

Wynajem długoterminowy. Jeśli potrzebujesz auta na stosunkowo krótki okres, wynajem może okazać się wyborem idealnym. Taka umowa wcale nie musi trwać tylko kilka dni. Wiele osób wynajmuje samochody na całe tygodnie lub miesiące. Cena takiego rozwiązania jest oczywiście wyższa niż w przypadku leasingu, lecz daje jeszcze większą wolność i elastyczność.

Wybierz sprawdzone auta w leasing z Otomoto Klik

Chcesz nabyć młody samochód używany na korzystnych warunkach finansowych? Skorzystaj z usług Otomoto Klik. W naszej ofercie znajdziesz wiele atrakcyjnych aut używanych w leasingu finansowym i operacyjnym. Przez długie lata wypracowaliśmy sprawdzone metody selekcji niezawodnych aut z rynku wtórnego. Wybierając nas, poznasz historię swojego przyszłego auta, otrzymasz roczną gwarancję za darmo oraz zyskasz pewność bezpiecznej transakcji. Zapraszamy!

Wróć do listy artykułów

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.