Formalności po zakupie auta. Co trzeba zrobić?

Co po zakupie auta? Jakie formalności na Ciebie czekają? Jak zawrzeć umowę kupna sprzedaży? Które ubezpieczenie auta wybrać? Nasi eksperci wyjaśniają!

Myślisz o zakupie samochodu używanego? A może już nabyłeś auto z rynku wtórnego? Znajdujesz się we właściwym miejscu! W tym artykule wyjaśniamy, o jakie formalności powinieneś zadbać po zakupie samochodu.

Formalności przy zakupie auta

Mamy dobrą i złą wiadomość. Zaczniemy od złej. Kupno samochodu nie jest spacerem po czerwonym dywanie — proces ten wiąże się z wieloma obowiązkami formalnymi. A dobra wiadomość? Otóż formalności po zakupie auta używanego nie muszą być uciążliwe. Wystarczy bowiem krótkie przygotowanie, a z łatwością wywiążesz się ze swoich obowiązków. Zwróćmy uwagę na kwestie umowy, rejestracji oraz ubezpieczeń.

Finalizacja zakupu — jak zawrzeć umowę?

Co ciekawe, prawo nie wypowiada się w kontekście zawartości lub formy umowny kupna-sprzedaży w szczegółowy sposób. Nie istnieje nawet odgórnie ustalony formularz przeznaczony do tego celu. Można sporządzić taki dokument nawet na skrawku papieru — jedyne co się liczy, to czytelność zawartych postanowień. W umowie warto umieścić wszystkie ważne ustalenia, a podpisujące ją strony powinny być ich świadome. Tak jak jednak wspomnieliśmy, prawo nie przewiduje zawartości dokumentów tego typu. Kwestia ta zależy w pełni od stron transakcji. Mimo to można wyszczególnić kilka elementów, które warto zawrzeć w umowie. Oto najważniejsze z nich:

 • data i miejsce zawarcia umowy kupna-sprzedaży,
 • dane osobowe stron,
 • dokładne opisanie przedmiotu umowy kupna-sprzedaży — w tym przypadku auta. Warto umieścić w dokumencie producenta i model pojazdu, jego stan, rejestrację pojazdu, numer VIN, rok produkcji, przebieg lub dane z karty pojazdu,
 • oświadczenie potwierdzające, że kupujący zna stan techniczny auta,
 • warunki umowy, takie jak cena pojazdu, data transakcji oraz metoda płatności,
 • dokładna godzina, w której została zawarta umowa. Informacja ta jest szczególnie przydatna, gdy tuż po transakcji dochodzi do usterki lub kolizji,
 • opis przekazanych dokumentów, takich jak karta pojazdu i dowód rejestracyjny,
 • podpisy obu stron transakcji.

Pamiętaj również, że gdy auto posiada współwłaścicieli, muszą oni zostać wymienieni w dokumencie. Poza tym powinni oni zaznaczyć swój udział w transakcji podpisaniem umowy. Oznacza to konieczność spotkania się z ewentualnymi współwłaścicielami podczas przekazania auta.

A może powinieneś skorzystać z umowy przedwstępnej? Rozwiązanie to cieszy się rosnącą popularnością i nie należy się temu dziwić — ułatwia ono obu stronom doprowadzenie transakcji do końca. W jaki sposób? Przedwstępna umowa ma stanowić gwarancję dla sprzedającego, że osoba zainteresowana nabędzie auto za określoną kwotę. Z kolei kupujący dzięki niej może mieć pewność, że sprzedający nie pozbędzie się pojazdu do czasu zawarcia ostatecznej umowy. W umowie przedwstępnej można zawrzeć podobne informacje do tych zasugerowanych powyżej, dla standardowej umowy kupna-sprzedaży.

Ubezpieczenie OC

Co zrobić w przypadku zakupu samochodu z OC? Kwestię tę wyczerpująco wyjaśnia ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Według niej ubezpieczenie OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela auta w momencie podpisania umowy. Nowy posiadacz pojazdu może posługiwać się starą polisą, nawet jeśli wyrobił ją poprzedni właściciel.

Zbywca powinien jednak powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaniu samochodu i ma na to 14 dni. Brak takiego zgłoszenia oczywiście nie ma wpływu na automatyczne przejście polisy na nowego właściciela. Może to jednak spowodować pewne nieprzyjemności po stronie zbywcy. Dla przykładu ubezpieczyciel będzie zgłaszał się właśnie do niego z prośbami o zapłacenie kolejnych rat, automatycznie przedłuży umowę, a być może nawet przypisze zbywcy ewentualną szkodę, którą spowodował nowy właściciel auta.

Zdarza się również, że używany samochód nie posiada ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że bez względu na to jesteś zobowiązany do ubezpieczenia pojazdu w chwili jego nabycia. Jeśli tego nie zrobisz, decyzją Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego może zostać nałożona na Ciebie kara, naliczana za każdy dzień bez polisy (licząc od dnia kupna samochodu).

 

Rejestracja samochodu

Nabywca jest zobowiązany do zgłoszenia zmiany właściciela auta, a ma na to 30 dni od dnia, w którym została zawarta umowa kupna-sprzedaży. Z kolei zbywca w tym samym terminie musi poinformować starostę o dokonanej sprzedaży. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że zgłoszenie zmiany właściciela przez nabywcę nie równa się przerejestrowaniu auta. To można zrobić później — przepisy nie przewidują, w jakim czasie musi nastąpić przerejestrowanie pojazdu. W przypadku braku zgłoszenia zmiany właściciela w wyznaczonym terminie nabywcy grozi grzywna o wysokości od 200 do 1000 zł.

Jak zabrać się za przerejestrowanie samochodu? Należy zrobić to w Wydziale Komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Wniosek można otrzymać w fizycznej siedzibie urzędu lub pobrać z Internetu. Pamiętaj, że podczas składania wniosku powinieneś mieć przy sobie kartę pojazdu, dowód rejestracyjny pojazdu, dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży lub darowizny, polisę OC, tablice rejestracyjne i potwierdzenie opłaty.

Kupiłem auto, co zrobić dalej?

To wciąż nie wszystkie formalności, o które musisz zadbać po zakupie używanego auta. O czym jeszcze należy pamiętać? Zacznijmy od przeglądu technicznego.

Przegląd techniczny samochodu

Oczywiście nie mamy tu na myśli terminowego przeglądu technicznego, którym należy objąć każdy pojazd przed datą wyznaczoną na dowodzie rejestracyjnym. Chodzi tu raczej o rutynowe sprawdzenie stanu technicznego auta. Dzięki niemu będziesz wiedział, co i kiedy należy naprawić. Oczywiście można zdecydować się na przegląd również przed zakupem. To jeden ze sposobów na weryfikację stanu pojazdu, a tym samym uniknięcie problematycznego zakupu.

Ubezpieczenie AC i NNW

Autocasco, znane jako AC oraz polisa następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) wygasają w momencie kupna auta od poprzedniego właściciela. Jeśli chcesz więc korzystać z tych polis, musisz wykupić je samodzielnie. Czy jednak warto się na to zdecydować?

W przypadku AC właściwy wybór dyktuje wartość samochodu. Jak to rozumieć? Autocasco, w skrócie AC, to dobrowolne ubezpieczenie dla pojazdów mechanicznych. Jego zadaniem jest ochrona przed finansowymi konsekwencjami uszkodzeń, zniszczeń, a nawet straty pojazdu. Rozwiązanie to jest niezwykle popularne, lecz nie należy do najtańszych. Z tego prostego powodu, przy wszystkich zaletach AC, nie opłaca się ono każdemu. Przykład? Załóżmy, że Twój nowy nabytek kosztował 10 tys. zł, a za polisę AC musisz zapłacić 2 tys. zł. To kwota stosunkowo duża względem wartości auta, przez co AC w takim przypadku należałoby uznać za nieopłacalne. Uśredniając, rozwiązanie to jest korzystne dla aut w wieku maksymalnie do 7 lat.

Sprawy mają się nieco inaczej w przypadku NNW. Gwarantuje ono uzyskanie odszkodowania w obliczu uszczerbku na zdrowiu powstałego w konsekwencji wypadku związanego z ruchem pojazdu. Tutaj w grę wchodzi zdrowie i życie, a ich wartości z pewnością nie da się odmierzyć pieniędzmi. Jeśli chcesz więc skorzystać z takiej polisy, nie oglądaj się na wartość pojazdu i wykup ją dla swojego dobra oraz dobra pasażerów.

Co należy sprawdzić w nowo kupionym aucie?

Po zakupie auta używanego warto przyjrzeć się mu z bliska, tak aby zapobiec potencjalnym usterkom. Właśnie dlatego na łamach tego artykułu zachęcaliśmy już do wykonania przeglądu po nabyciu pojazdu. Oczywiście w tym celu nie musisz udawać się do profesjonalisty. Jeśli masz odpowiednią wiedzę oraz warunki ku temu, możesz samodzielnie sprawdzić auto. Na co zwrócić uwagę? Oto przykładowa checklista:

 • układ kierowniczy;
 • układ hamulcowy;
 • poziom oleju silnikowego i płynu chłodniczego;
 • silnik — warto sprawdzić go pod kątem wycieków lub emisji szkodliwych związków;
 • paski osprzętu oraz rozrządu;
 • świece;
 • zawieszenie;
 • układ wydechowy.

Poza tym warto zwrócić uwagę na rozwiązania mniej krytyczne z punktu widzenia funkcjonowania pojazdu, takie jak systemy sterujące szybami i fotelami, radio, klakson, klimatyzacja, systemy wspomagania oraz opcje oferowane przez deskę rozdzielczą. Pamiętaj jednak, że samodzielna weryfikacja stanu technicznego auta nigdy nie będzie tak skuteczna, jak ta, na którą możesz liczyć w autoryzowanym serwisie lub u wykwalifikowanego mechanika.

Bez względu na to, którą z dostępnych opcji wybierzesz, miej za swój priorytet bezpieczeństwo. Prawdopodobnie nie wiesz, kto używał auta przed Tobą i czy przypadkiem osoba ta nie zaniedbała kluczowych aspektów funkcjonowania pojazdu. Na szczęście masz liczne możliwości sprawdzenia stanu auta. Mamy nadzieję, że z nich skorzystasz!

Czy istnieje jednak szansa na to, aby uniknąć żmudnej i czasochłonnej pracy związanej z weryfikacją stanu technicznego auta? Oczywiście — skorzystaj z serwisu Otomoto KLIK! Nasi specjaliści poddają każdy samochód serii szczegółowych testów, a ich wyniki znajdują się w Cyfrowym Paszporcie Pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu możesz mieć pewność, że nie kupujesz kota w worku. Kliknij tutaj, aby poznać więcej powodów, dla których warto skorzystać z Otomoto KLIK. Do zobaczenia!

Wróć do listy artykułów

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.