Jak dobrze kupić używany samochód? Poradnik

Używany samochód - gdzie szukać? Jak kupić auto używane? Na co zwrócić uwagę? Gdzie znaleźć dobrego sprzedawcę? Otomoto KLIK odpowiada. Zapraszamy!

Kupując używany samochód, nie warto zdawać się na przypadek. Błahe z pozoru niedopatrzenie może spowodować komplikacje, które wcześniej czy później zabiorą twój czas i pieniądze. Właśnie dlatego nasi eksperci zabrali głos. Dzięki wskazówkom zawartym w tym artykule znajdziesz wymarzone auto używane, a do tego unikniesz tak powszechnych wśród kupujących problemów. Zostań z nami!

 

Gdzie najlepiej kupować używane auto?

Jeśli planujesz nabyć auto z rynku wtórnego, prawdopodobnie zadajesz sobie to pytanie. Prawidłowo — od ustalenia tej właśnie kwestii należy zacząć swoje poszukiwania. Sam w sobie wybór właściwego źródła pomoże ci zapobiec wszelkim nieprzyjemnościom.

Gdzie zatem kupić samochód używany? Z pewnością nie tam, gdzie ogłoszenia publikowane przez sprzedających podlegają żadnej weryfikacji. Zakup samochodu używanego z takiego źródła to prawdziwe proszenie się o kłopoty. Oto jeden z powodów, dla których powstał serwis Otomoto KLIK. Zależało nam na stworzeniu przestrzeni łączącej sprzedawców i kupujących, w której każdy może zaufać pozostałym stronom transakcji. Wszystkie auta wystawiane w serwisie Otomoto KLIK są poddawane dokładnej kontroli na ścieżce diagnostycznej i mają roczną gwarancję. A jazda próbna? Możesz skorzystać z 14 bezpłatnych dni testowych bez żadnych zobowiązań! To nie koniec benefitów, które otrzymują użytkownicy naszego serwisu. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Jak dobrze kupić używane auto?

Zakup używanego auta wymaga świadomego działania. Musisz wiedzieć, jakiego pojazdu potrzebujesz, jak rozpoznać sprawne egzemplarze oraz czego unikać. Oczywiście może to okazać się kłopotliwe — szczególnie w sytuacji, gdy nie posiadasz fachowej wiedzy na temat motoryzacji. Właśnie dlatego postanowiliśmy zebrać tu kilka wartościowych wskazówek, które pozwolą ci nabyć odpowiedni samochód, nawet jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie. Od czego zacząć?

Wybierz sprawdzoną markę i model auta

Kupno samochodu używanego dobrze zacząć od wyboru konkretnego modelu lub maksymalnie kilku. W tym celu warto zagłębić się na jakiś czas w dostępnych ogłoszeniach motoryzacyjnych. Już po paru godzinach poszukiwań będziesz wiedział, na co możesz sobie pozwolić w danym zakresie cenowym, które auta są dostępne, i które z posiadanych dotychczas oczekiwań należy uznać za nierealistyczne.

Dlaczego jednak warto ograniczyć się do konkretnych modeli? Z czasem zobaczysz, że poszukiwania auta bywają czasochłonne. Aby znaleźć właściwy egzemplarz, musisz zdobyć wiedzę na temat tego pojazdu, pilnie śledzić pojawiające się ogłoszenia, kontaktować się ze sprzedawcami, a może nawet spotykać się z nimi, by oglądać auta. Skoncentrowanie się na wielu modelach jednocześnie może okazać się po prostu niewykonalne.

 

Wybierz sprawdzonego sprzedawcę

Dlaczego sprzedawca jest tak ważnym elementem układanki? Niestety zdarza się, że właściciel auta zataja lub przeinacza pewne fakty, tak aby łatwiej pozbyć się pojazdu albo zawyżyć jego cenę. Oczywiście nie warto z założenia przypisywać takich pobudek każdemu napotkanemu sprzedawcy — większość z nich jest uczciwa. Dobrze być jednak świadomym nieuczciwych praktyk, które mają miejsce na rynku motoryzacyjnym i tym samym uważać na oszustów.

Jak możesz upewnić się, czy dana osoba jest godna twojego zaufania? Gdy ktoś sprzedaje auto prywatnie, trudno o weryfikację. Oczywiście możesz zabrać auto do ASO, dokonać szeregu kontroli oraz sprawdzić numer VIN. Często jednak nawet najdokładniejsze badania nie są w stanie wykazać prawdy na temat pojazdu. Oto jeden z powodów, dla których serwis Otomoto KLIK jest idealnym miejscem na zakup auta. Weryfikacja sprzedawcy znajduje się po naszej stronie. Decydując się na samochód używany z Otomoto KLIK, nie musisz zajmować się tym osobiście.

Dokładnie sprawdź auto przed zakupem

Łatwo kupić kota w worku! Jak już zresztą wspomnieliśmy, zdarza się, że sprzedawcy ukrywają wady pojazdów. Oczywiście nie zawsze jest to intencjonalne. Zdarza się nawet, że nawet sam właściciel nie wie o wszystkich problemach auta. Właśnie dlatego warto sprawdzić dokładnie samochód przed sfinalizowaniem transakcji. W tym celu można udać się do ASO lub stacji diagnostycznej, a także przejrzeć dokumentację: numer nadwozia VIN, kartę pojazdu, ważność polisy OC oraz dowód rejestracyjny. Należy wspomnieć w tym miejscu, że korzystając z Otomoto KLIK nie musisz tego robić samodzielnie! Formalności tego typu załatwiają za Ciebie specjaliści z Otomoto.

Weź ze sobą drugą osobę

Co dwie głowy, to nie jedna. Ileż prawdy kryje się w tym dobrze znanym przysłowiu. Z pomocy drugiej osoby warto skorzystać szczególnie wtedy, gdy sam nie posiadasz szczególnej wiedzy motoryzacyjnej i nie potrafisz dostrzec czerwonych flag w procesie kupna. Bliska Ci osoba, która lubi samochody, z pewnością chętnie wesprze Cię w poszukiwaniach i wybierze się z Tobą na oględziny auta.

W przypadku oględzin znaczenia nie jest pozbawiony także czynnik psychologiczny. Gdy na spotkaniu potencjalny kupujący pojawia się w towarzystwie drugiej osoby, znacznie łatwiej o otwarte przedyskutowanie wad pojazdu oraz negocjacje.

 

Nie bój się dopytywać o szczegóły

Nie wychodź z założenia, że nie wypada pytać! Jest wręcz przeciwnie — jako kupujący masz prawo uzyskać informacje, których potrzebujesz. W końcu kupujesz auto za swoje pieniądze i najprawdopodobniej zwiążesz się z nim na dłuższy czas. Aby ułatwić sobie zadanie pytań, przemyśl odpowiednio wcześnie, czego chcesz się dowiedzieć. Poza tym zapisz pytania. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nic ważnego nie umknie twojej uwadze.

Wykaż się cierpliwością przy zakupie

Zakup pierwszego używanego samochodu, jaki pojawi się na horyzoncie, byłby nierozsądny. O ile nie poszukujesz konkretnego, rzadkiego modelu, nie musisz parać się łowieniem okazji. Nie martw się — jeśli nie kupisz teraz, kupisz za tydzień, dwa lub trzy. Decyzje podejmowane w pośpiechu i pod wpływem emocji z reguły prowadzą do kłopotów. Warto o tym pamiętać.

Wybierz dobry moment na zakup

Dobry moment, czyli jaki? Czy czas zakupu samochodu używanego ma znaczenie? Naturalnie! Oczywiście na rynku nie brakuje zwolenników różnych opcji. Część miłośników aut poleca zakup pojazdu latem, ponieważ wówczas łatwiej przyjrzeć się lakierowi w naturalnym świetle. Inni zachęcają do nabycia samochodu zimą, argumentując, że wtedy trudniej ukryć przewlekłe usterki. Swoją decyzję w tej kwestii warto uzależnić więc od indywidualnych priorytetów.

Ogólnie rzecz biorąc, zdaje się, że zakup używanego samochodu zimą ma najwięcej sensu. Ta pora roku rzeczywiście podkreśla usterki i wady fabryczne, które pozostają ukryte w trakcie lata. W obliczu niskich temperatur szczególnie łatwo dostrzec na przykład problemy układu zapłonowego i rozruchowego, świec żarowych lub alternatora.

Załóż budżet na drobne naprawy

Wydatki związane z zakupem auta nie kończą się w momencie finalizacji transakcji ze sprzedawcą. Wcześniej czy później będziesz zmuszony dokonać pierwszych napraw (nawet drobnych). Nie warto jednak zakładać najłagodniejszego scenariusza. Rozsądek podpowiada, aby przygotować się na niespodziewane wydatki, które mogą pojawić się nawet tuż po zakupie. Najlepiej odpowiednio wcześnie założyć budżet na ewentualne naprawy i pogodzić się ze stratą tej kwoty.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu samochodów?

Załóżmy, że umówiłeś się na oględziny auta lub jazdę próbną. Gratulacje! Na co zwrócić uwagę, oglądając samochód z bliska? Oprócz wspomnianych już czynników, takich jak historia pojazdu, warto zwrócić uwagę na:

 • stan lakieru;
 • stan wnętrza;
 • przestrzeń pod maską, warto wykluczyć obecność przedmuchów i wycieków;
 • stan elementów eksploatacyjnych;
 • ewentualną obecność rdzy;
 • ślady nieumiejętnych napraw;
 • przebieg pojazdu, w miarę możliwości warto go zweryfikować;
 • stan podwozia i zawieszenia;
 • pierwsze wrażenie — czasami warto posłuchać intuicji!

Oczywiście nie wszystkie parametry auta da się zweryfikować samodzielnie. Tu z pomocą przychodzi Otomoto KLIK — wykonamy całą ciężką pracę za Ciebie!

Kupuj sprawdzone auta z Otomoto KLIK!

Otomoto KLIK zadba o każdy szczegół. Dzięki temu możesz mieć pewność, że w twoje ręce trafi auto, którego stan techniczny nie odbiega od opisu zapewnionego przez sprzedawcę. Poza tym Otomoto KLIK oferuje:

 • Cyfrowy Paszport Pojazdu. To wygodna i wiarygodna forma prezentacji danych nawet dla laika, która powstaje wskutek sprawdzenia ponad 100 pozycji na ścieżce diagnostycznej.
 • 12 miesięcy "Gwarancji Otomoto KLIK". Za darmo!
 • Możliwość jazdy próbnej? Znacznie więcej! Zamiast jazdy próbnej oferujemy 14 dni bezpłatnego testowania auta.
 • Transport auta pod wskazany adres. Nie musisz jechać po swój samochód!

Brzmi jak plan? Bez wątpienia. Sprawdź już teraz, jakie auta znajdują się w naszej ofercie. Dzięki wygodnemu systemowi wyszukiwania możesz szczegółowo określić swoje parametry wyboru i szybko znaleźć to, czego potrzebujesz. Pamiętaj również, że możesz kierować do nas swoje pytania. Nasz zespół ekspertów odpowie na nie z przyjemnością. Do zobaczenia!

Wróć do listy artykułów

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.