Wady i zalety samochodów elektrycznych. Czy warto postawić na elektryka?

Samochody elektryczne — wady i zalety. Nasi eksperci wyjaśniają, co przemawia za autami elektrycznymi i czy są one pozbawione wad. Sprawdź teraz!

Na polskich drogach coraz łatwiej spotkać auto elektryczne. Na rynku jest już mnóstwo modeli EV, a ich liczba z roku na rok rośnie. Czy jednak warto zainwestować w ten typ pojazdu? Jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych? Zapraszamy do dyskusji.

Rosnąca popularność samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne coraz częściej stają się tematem publicznych debat, trafiają na strony tytułowe serwisów internetowych i gazet, a do tego wzbudzają mnóstwo emocji. Czy jednak ich popularność faktycznie rośnie? Tak, a potwierdzają to dane. Od początku roku 2022 do końca sierpnia tego samego roku liczba samochodów elektrycznych w Polsce wzrosła z około 38 tysięcy do ponad 54 tysięcy. Być może liczby te same w sobie wciąż nie są spektakularne, lecz wzrost wyrażony w procentach już tak. Mamy tu bowiem do czynienia ze wzrostem liczby samochodów elektrycznych w naszym kraju o całe 42 procent, i to w ciągu zaledwie 8 miesięcy roku 2022.

Co powoduje taki stan rzeczy? Samochody elektryczne mają wiele zalet, którym przyjrzymy się z bliska w dalszej części tego artykułu. Wielu kierowców dostrzega korzyści płynące z posiadania elektryka i postanawia dać szansę takiemu autu. Nie sposób jednak pominąć tu kwestii ulg podatkowych i dopłat, które zdecydowanie sprzyjają inwestycji w pojazd tego typu. Warto zwrócić uwagę, chociażby na program „Mój elektryk” prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie dotacji o wartości nawet 27 000 zł. Poza tym samochody elektryczne spotykają się przede wszystkim z gorącą aprobatą prawa unijnego, które zakłada przecież wycofanie ze sprzedaży aut spalinowych do roku 2035.

Zalety samochodów elektrycznych

Pozostańmy jednak przy zaletach samochodu elektrycznego jako środka transportu stricte. Dlaczego napęd elektryczny zasługuje na szczególną uwagę kierowcy? Pod jakimi względami przewyższa silniki spalinowe?

Cicha praca

Cicha praca to jeden z atutów, jakie oferuje silnik elektryczny. Dlaczego jednak elektryki są wyjątkowo ciche? Silniki spalinowe pracują głośno, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, zajmują się spalaniem paliwa. Małe „eksplozje”, do których bezustannie dochodzi w silniku spalinowym, generują hałas. Auto elektryczne nie spala jednak żadnego paliwa, przez co pracuje nieporównanie ciszej, a to z kolei znacznie podnosi komfort podróży.

Wysoka wydajność i niskie koszty

Dowolny samochód elektryczny zaoferuje Ci wydajność nieosiągalną dla najlepszych aut spalinowych. Większość jednostek napędzanych energią elektryczną może poszczycić się sprawnością na poziomie przynajmniej 90%. Pewna przewaga silników spalinowych polega na tym, że wykorzystywane przez nie paliwa charakteryzują się dużą gęstością energii i są łatwe w transporcie. Na przykład dla benzyny wynosi ona 46 MJ/kg. Dla porównania gęstość energii w bateriach litowo-jonowych utrzymuje się na poziomie mniej więcej 1 MJ/kg. Z punktu widzenia użytkownika statystyki te nie mają jednak większego znaczenia. Technologia stosowana w autach typu EV dynamicznie się rozwija, a auta elektryczne stają się tak łatwe w użytkowaniu, jak pojazdy o innych napędach.

Nie sposób pominąć w tym miejscu kwestii kosztów. Pojazdy elektryczne są niezwykle tanie w użytkowaniu, co ma ogromne znaczenie szczególnie w obliczu wzrostów cen paliw. Jaki jest więc koszt pokonania 100 km elektrykiem? Zależy to od aktualnej ceny energii elektrycznej, stylu jazdy oraz parametrów auta. Jeżdżąc przeciętnym elektrykiem przy obecnej cenie prądu (0,77 zł/kWh) przejechanie 100 km będzie kosztowało Cię od 10 do 12 zł. Czyż nie jest to piękny wynik? Zakup samochodu elektrycznego okazuje się więc doskonałym sposobem na oszczędność w czasach ekonomicznej niestabilności.

Ekologiczną pracę silnika

Rosnąca popularność samochodów elektrycznych wynika również z kluczowej roli, jaką odgrywają one w procesie ratowania środowiska naturalnego. Elektryki nie produkują zanieczyszczeń, a do tego charakteryzują się prostszą od aut spalinowych konstrukcją i dłuższą żywotnością. Oczywiście produkcja energii elektrycznej wciąż nie wszędzie przebiega w sposób w pełni ekologiczny. Kwestia ta ulega jednak pozytywnym zmianom. Człowiek ma do dyspozycji wiele metod i technologii, które najprawdopodobniej wkrótce pozwolą uczynić produkcję energii elektrycznej znacznie przyjaźniejszą środowisku. Dla przykładu coraz więcej konsumentów wykorzystuje odnawialne źródła energii, a te umożliwiają im bardzo tanie i bezpieczne dla środowiska ładowanie aut.

Wady samochodów elektrycznych

Czy samochody elektryczne mają wady? Jak każdy rodzaj aut, ten również ma swoje wady i zalety. Ograniczenia pojazdów elektrycznych nie są jednak znaczące. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Wysoki koszt aut elektrycznych

Silnik elektryczny jest produktem stosunkowo prostym konstrukcyjnie, lecz zaawansowanym technologicznie. Z tego powodu samochody elektryczne kosztują więcej niż spalinowe. Koszty związane z zakupem takiego auta można jednak zniwelować na wiele sposobów — na przykład korzystając z leasingu, amortyzacji lub dopłat.

Mała ilość stacji ładujących

Ograniczona liczba stacji ładujących jest zdecydowanie największym problemem związanym z posiadaniem auta elektrycznego. Nie jest to jednak przeszkoda nie do przejścia. Obecnie w Polsce jest 2494 stacje ładowania (stan na koniec października 2022) i stale ich przybywa. W dużych miastach na ogół można z łatwością naładować auto elektryczne, na przykład na stacjach paliw. Stacji ładowania nie brakuje również przy ważnych szlakach komunikacyjnych. Oczywiście na mapie Polski wciąż są miejsca pozbawione takiej infrastruktury. Sytuacja ta stale jednak ulega zmianie, oczywiście na lepsze.

W tańszych modelach wciąż ograniczony zasięg

Nie każdy  samochód elektryczne to Tesla S, która jest w stanie przejechać ponad 1200 km na jednym ładowaniu. Na rynku nie brakuje modeli, nawet renomowanych marek, które oferują stosunkowo niskie zasięgi. Na przykład BMW i3 przejedzie nieco ponad 300 km na jednym ładowaniu. Decydując się na takie auto, musisz pogodzić się z koniecznością częstego ładowania.

Konieczność ładowania

Tankowanie nie zabiera dużo czasu. Wystarczy spędzić na stacji 3 minuty, aby napełnić bak i zapłacić za paliwo. Ładowanie auta elektrycznego niestety trwa dłużej. Należy jednak zaznaczyć, że na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej rozwiązań umożliwiających skrócenie tego procesu. Najszybsza metoda ładowania polega na wykorzystaniu prądu stałego. Taka ładowarka może naładować auto w kilkadziesiąt minut. Rozwiązanie to jest dostępne publicznie i cieszy się ogromną popularnością, choć korzystanie z niego niestety kosztuje kilka razy więcej niż korzystanie z tradycyjnych ładowarek domowych. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez kierowców jest więc ładowanie auta wtedy, gdy stoi nieużywane — na przykład w nocy.

Czy można kupić tani samochód elektryczny?

Większości kierowców wychodzi z założenia, że elektryk musi być drogi. Czy rzeczywiście tak jest? Sami przyznaliśmy, że auta elektryczne na ogół kosztują stosunkowo dużo. Wspomnieliśmy także jednak o sposobach na zniwelowanie kosztów. Świetnym sposobem na oszczędność jest wymieniony już program „Mój elektryk”. Standardowa dopłata do aut elektrycznych wynosi 18 750 zł, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny aż 27 000 zł. Ceny katalogowe modeli takich jak Dacia Spring lub Smart EQ nie przekraczają 100 tysięcy złotych. W połączeniu z dopłatą będą prezentować się jeszcze lepiej!

Podsumowanie — czy warto postawić już dziś na elektryka?

Każdy posiadacz elektryka ma swoje powody, dla których zdecydował się na ten typ auta. Jednych pociągają niskie koszty utrzymania, innych osiągi pojazdu elektrycznego, a jeszcze innych po prostu możliwość doświadczenia czegoś nowego. Czy Ty również chcesz spróbować? Z przyjemnością Ci to umożliwimy. W Otomoto Klik znajdziesz auta hybrydowe renomowanych producentów. Przyjrzyj się naszej ofercie i wybierz coś dla siebie!

Wróć do listy artykułów

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.